My sme Jozef Čentéš

Autor: Martin Čiljak | 5.1.2013 o 12:38 | (upravené 5.1.2013 o 13:24) Karma článku: 25,43 | Prečítané:  2996x

Bez ohľadu na to, akým spôsobom bol Jozef Čentéš do postu generálneho prokurátora zvolený, Ústavný súd Slovenskej republiky  túto voľbu označil za legitímnu. V tej chvíli bolo zrejmé, že ostatné divadlo okolo jeho nevymenovania  je svojvôľa štátnej moci. Momentálne nám, občanom tejto krajiny neostáva nič  iné,len veriť, že nezávislý pilier demokratickej spoločnosti dá veci do poriadku a námietku pána Čentéša vyhodnotí podľa zákonov, ktorými by sa táto krajina a všetci jej občania a verejný činitelia mali riadiť.

A čo ak nie?

Ak nie, potom nie len pán Čentéš, ale aj my máme problém.  Potom to bude pre nás občanov signál, že každá naša snaha, ktorá sa opiera o právo môže byť spochybnená vyššou mocou len na základe účelovej interpretácie zákonov.  Dôsledkom čoho bude,  že hoci naše zákony budú „de jure“  v súlade s medzinárodnými štandardami, no „de facto“ budú nepoužitelné v prípade, keď sa použijú niekým, kto si nárokuje svoje právo voči  vyššej moci alebo voči niekomu, kto má lepšie materiálne, či mocenské prostriedky tomuto nároku zabrániť. Ľudovo povedané „Silnejší pes súloží“

Naši  verejní činitelia si žiaľ  zvykli,  že občanom stačí hocijaké hlúpe zdôvodnenie svojich prešľapov, že hoci aj vznikne nejaký odpor,  je neúčinný ako nedávne protesty v kauze Gorila, ktorých výsledkom bolo len akési urýchlenie smrti už odumierajúcim politikom.

Ako poznamenala bývalá premiérka, máme na Slovensku oligarchický model demokracie, kde spoločenská vrstva s prostriedkami  ťaží z rozdrobenosti  vrstvy bez mocenských a finančných prostriedkov.

Ako z toho von?

Podľa mňa jedinným účinným prostriedkom je aktivizácia občanov vrámci spolkov a združení, ktoré svojou silou budú ovplyvňovať tvorbu a realizáciu spoločenskej klímy. Tento proces je žiaľ dlhodobý, no je nutné ho naštartovať  a podporovať.

V opačnom prípade hrozí, že našu krajinu bude tvoriť niekoľko miliónov osamelých Jozefov Čentéšov, a niektorí  nich aj keď sa odvážia niesť svoj kríž o kus ďalej, dosiahnu len neúčinnú podporu rozdrobennej spoločnosti, nič viac.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?